Yazan: Zeynep Esra
19 Ekim 2009

Çocuklar hayvanlar ile birlikte olmak ve hoş deneyimler edinmek ister, yetişkinler ise onlardan gelecek zararları düşünerek buna yanaşmaz. Gerçekten hayvanlar çocuklar için zararlı mı? Yoksa çocuklarımıza karşı fazla koruyucu mu davranıyoruz? Korkularımızın bizi ele geçirmesine izin mi veriyoruz? Peki, çocuklarımızı hayvanlardan uzak tutmamız onları nasıl etkiliyor, onları korumaya çalışırken zarar veriyor olabilir miyiz?

Doğal hayattan soyutlanmış yaşantımız bizi hayvanlara karşıda yabancılaştırdı. Onları tanımıyor, onlarla nasıl yaşanır bilmiyoruz. Bu bilinmezlik ise korkuyu ve korunma dürtüsünü birlikte getiriyor Tanımadığımız bilmediğimiz karanlıkta kalan şeyler bizi hep korkutmaz mı? Genelliklede Şehir insanları için hayvanlar kimi zaman bir bilinmez kim zaman ise kötü bir deneyim ibaret.

Çocukluk dönemindeki deneyimler çocuğun gelişiminde önemli rolü vardır. Davranış ve tutumlar ile ahlaki değerlerin edindiğimiz kazanımları yaşam boyu kullanmaktayız. Bunun içindir ki; yaşlanan dünyamızda çocukların diğer canlılar ile edindikleri deneyimler daha da önemli.

Çocuklar için hayvanlar ile olan deneyimleri büyüleyicidir. Dünyada Pek az şey bir çocuklara hayvanın verdiği güven duygusunun verebilir. Başka ne küçük kedi elinizi yaladığında, iri bir köpek size dokunduğunda veya bir başkasının yumuşacık tüylerini okşadığınızda verdiği hissi verebilir. Ev hayvanı ile oynamak, çocuğun gününü aydınlatır. Çocuklar ve hayvanlar arasındaki bağ her kültürde aynıdır. Yakından baktığımızda Erzurumlu çocuğun ineği ile veya İstanbullu bir kızın kedisi arasında aynı derin bağı görebiliriz. Diğer bir değişle hayvanlar bize duygularımızı paylaşmayı öğretir.

Çocuk, bir ev hayvanın bakımını üstlenmekle kendine güvenini artırır, sorumluluk duygusunu geliştirir. Ayrıca hayvanını beslerken kendi yaşamları ve beslenme düzenleri hakkında da pek çok şey öğrenir.

Çocuklarımızı hayvanlardan uzak tutuğumuz her an onları yaşayacakları birçok güzel duygulardan ve yaşam boyu faydalı olacak anlamlı deneyimden de uzak tutmuş oluyoruz.

Reklamlar