Dil diğer insanlar ile iletişimimizi sağlayan en önemli araç, dil ile derdimizi anlatıyor, dil sayesinde diğer insanları anlayabiliyoruz. Bununda ötesinde dil çocuğun zihinsel gelişiminin ve dünyayı algılamasının sağlıyor. Zihnimiz dil ile gelişiyor, dil ile yeni şeyler öğreniyoruz.

Dilin birinci işlevi iletişimidir. Dil ve okur-yazarlık etkileşim ile gelişir. Bu nedenle dil ve okuryazarlığın gelişimine önem veren ortamlar biraz gürültülü ve hareketlidir. Bu gelişimin işaretidir. Çocuklar, resim yapar, Legolarla oynar, inşaat yapar, evcilik oynar, yaptıklarını yetişkinlere anlatır, Arkadaşları ile paylaşır. Onlarla sohbet eder. Deneyim kazanarak dillerini geliştirirler.

Peki, bu kadar önemli yeri olan dili nasıl ediniyoruz, anadilini nasıl kazanırız? Bu konuda geliştirilmiş birçok teori var. En genele geçer olanı ise çocukların biyolojik bir miras ile dünyaya geldikleri. Gerçekten de son derece karmaşık semboller dizisi olan dili mucizevi bir şekilde zorlanmadan, kısa bir sürede öğrenirler. Çocuk üç yaşına girmeden çok da özel bir çaba harcamamıza gerek kalmadan dilin yapısını çözmüş, hemen hemen bir yetişkin gibi konuşmaya başlamış oluyor.

Bebekler nasıl konuşmaya başlar?
Bir sonraki yazımda bu sorunu cevabını arayacağız.

Reklamlar