Bebeklik dönemine daha yakından bakalım.
Bebekler yaşamlarını ilk üç ayında ancak yüksek seslere tepki verir. Üçüncü aydan sonra seslere ilgi duymaya başlar. Takip eden aylarda ise agulamaya başlarlar. Bu bebeğin ona bakan kişi ile iletişime geçtiğinin göstergesi değildi, sadece olgunlaşmasının bir parçasıdır. Hatta sağır bebekler bile bir süre agular. tüm bebekler Sesini dener, adeta çıkarabileceği sesleri keşfetmeye çalışır.

Çevresindekiler ile iletişime geçmesi onların dikkatlerini çekmeye çalışarak olur. Göz kontağı kurmaya başlar, sesler çıkarır, el hareketleri yapar. Bu arada 6-9 aylar arasında çevresindekilerin sözlerini anlamaya başlar. İlk kelimelerini öğrenmiştir. Takip eden aylarda bebeğin anlaya bildiği kelime sayısı hızla artar. İlk yaşına girdiğinde yaklaşık 300 kelime bilmektedir. Ancak burada söz edilen konuştuğu değil anlayabildiği kelime sayısıdır, henüz hala daha ilk kelimesini söylememiştir. Çocuğun ilk sözcüğü söyleye bilmesi 10-15 aylar arasında olur. Bu anne baba içinde stresli bir dönemdir. Merakla çocuklarını ilk kelimesini söylemesini bekler. Geç kaldığını düşünerek endişelenir. Yukarıda da bahsedildiği gibi çocuk dil kazanımı çoktan başlamıştır. Konuşamasa da öğrenmeye devam etmektedir. Bu nedenle ilk kelimeyi söyledikten sonra konuşa bildiği kelime sayısı inanılmaz bir hızla artar. İkinci yaşında artık 200 kelimenin üzerindedir.

Bu dönemde kelime dağarcığını daha çok isimler oluşturur. Bu isimler en yakınındaki kişi ve nesnelerin isimleridir. Sevdiği kişilerin isimler, ev hayvanın adı, oyuncaklarının adı vb. Kullandığı tek kelimenin anlamı o kelimeden çok daha fazlasıdır. Örneğim, “su” dediğinde, aslında “su ver” demek istemektedir. “Anne” dediğinde de ise bazen “anne gel” bazen de “anne ver” demek ister. Daha sonra kelimeler arasına ilişki kurmay başlar. Artık iki kelimeli cümleler ile konuşuyordur. Zamanla cümledeki kelime sayısı artar, iki iken üç, üçken dört olur. Çocukların bu dönemde kullandıkları dile telgraf dil denir. Cümleleri telgraf cümlelerine benzer:

Anne dondurma.

Anne dondurma ver.

Anne Ceren dondurma ver.

Reklamlar