Küçük çocukların anne babalarına en sık sorduğu sorulardan birdir “Ben ne zaman okula başlayacağım?” hele de okula giden büyük bir kardeşi varsa bu özlem daha da fazla olur. Ülkemizde zorunlu okula başlama yaşı altı. Artık çocuklarımız bir yıl anasınıfına devam ettikten sonra birinci sınıfa başlıyorlar. İlk çocukluk döneminin insan yaşamındaki önemi göze alındığında. Bu dönem de çocuk gelişim için en kritik dönem ve her saniyenin önemi büyük. Bunu düşününce bir yıllık okul öncesi eğitim yeterli mi? Peki, anaokuluna başlamak için en uygun yaş nedir?

 

Eğer çalışan bir anne değilsek 36 ayını doldurmuş çocuklarımızı anaokuluna verebiliriz. Bu yaştan öncede çocuklar haftada belli günlerde iki üç saatliğine oyun grubuna gidebilir.

Çalışıyor isek şartlar bizi kısıtlayacaktır. Çocuğumuzu kreşe vermek bizim için bir zorunluluktur. Bu durumda çocuğun sağlıklı gelişimi için, ilk on sekiz ay çocuğun, annesi veya onun gibi bağ kurabileceği tek bir kişi tarafından bakılması, çocuğun sağlıklı gelişimi içim önemlidir. Bu kişi anneanne, babaanne veya yakın bulduğunuz güvendiğiniz biri olabilir. 18 aydan sonra kreşe başlayabilir.


Reklamlar