Sömestre tatilin ilk günlerinde birçok gazete ve haber portalında İngilizce seviye belirleme testine ait bir rapor yer aldı. Türkiye’nin Avrupa’daki en kötüsü olduğumuz haberde yer alıyordu. Raporu yakından inceleyip ve durumumuz nedir öğrenmek istedim.

Ve ne yazık ki haberden yer bahsedildiğinden daha kötü durumdayız. Raporda İngilizce dil seviyesinin Türklerde ne kadar düşük olduğunu ortaya açıkça ortaya koymakta.  Avrupa, Asya ve Latin Amerika’dan toplam 44 ülkede yapılan testte, Türkiye, 43. sırada yer alıyor.

Bu test yetişkinlerin İngilizce yeterliliğini ölçmek için hazırlanmış. Dört kıtadan 44 farklı ülkeden İki milyonun üzerinde yetişin üç yıl gibi bir süre içerisinde teste katılmış. Testi çevrimiçi olarak cevaplamış. Katılanların sayısı dünya çapındaki yaygınlığı göz önüne alındığında bir ilk denebilir.  Testin bir başka özelliği, diğer İngilizce yeterlilik testlerinden ayrı olarak iletişim becerileri üzerine, ağırlıklı olarak konuşma alanı ile ilgili sorular içermesi.

Türkiye ”En düşük seviyede İngilizce bilen ülkeler” arasında Avrupa’daki tek ülke oldu. Avrupa’dan 19 ülkenin yer aldığı testte, Türklerden sonra İngilizce yeterlilik seviyesi en düşük olanlar Ruslar, İspanyollar ve İtalyanlar olarak gösterildi. Onlarında notu beş üzerinden 3 iken Türkiye’nin ki 1. Farklı alfabe ve dil yapıları ile en dezavantajlı olan Japonya, Güney Kore ve Hong Kong 4 alırken, Sudi Arabistan 3 almış ve sıralamada Türkiye’nin çok çok üzerinde yer almaktalar.

Ne yazık ki İngilizce hal hatır ve fiyat somayı bildiğimiz de İngilizceyi öğrendiğimizi sanıyoruz. Daha fazla öğrenmek ve kendimizi geliştirmek gibi bir çabamız da yok. Madalyonun diğer yüzünde bir başka gerçek var. Çocuklarımıza yabancı dil öğretmekte yetersiz kalıyoruz. Bu araştırmada bunu açıkça kanıtlıyor.

Reklamlar