Arkadaşınız, var mı? Canınız sıkıldığında arayacağınız veya aramayacağınız sadece onun yanınızda olduğunu bilmenin size yeten, birlikte kahve içip sapma sapan şeyleri konuştuğunuz, başınıza gelen harika bir olayı anlattığınızda sizi kıskançlık duymadan dinleyecek birileri. Hepimizi hayatında böylesi arkadaşlarımız var. Okul arkadaşımız, iş arkadaşımız asker arkadaşlarımız komşumuz…

Arkadaş kelimesinin nereden geldiğini düşündünüz mü? Şimdiye kadar arkadaşın anlamı, daha çok da bizim için ifade ettirdikleri önemli olmuştu. Bazen kelimelerin kaynakları onların anlamına anlam katıyor.

Orta Asya’da, savaşın ok ve yay ile yapıldığı dönemlerde, Türk savaşçılar, arkalarından gelebilecek bir saldırıyı önlemek için, sırtlarını önceden bu amaçla hazırlanmış bir TAŞ’a dayarlardı. Bu taş “ARKA-TAŞ” veya Azerbaycan’daki telaffuzuyla “ARKA-DAŞ” olarak adlandırıldı.”

“Dostluk” kavramı zaman içinde, insanın arkasını yaslayabileceği ve kendisini olabilecek kötülüklerden koruyacağı fikri ile özdeşleştirilmesi sonucu “arkadaş” kelimesi “dost” anlamında Türkçe’mizdeki yerini buldu.

 

Reklamlar