Geçmişe bakıldığında yabancı dil bilmek, üst sınıflara özgün bir ayrıcalık iken bu gün temel eğitimin bir parçası haline geldi. Etkili şekilde bilgisayar kullanmak ve İngilizce bilmek artık bir avantaj değil globalleşen dünyada yerini alabilmek için temel gereksinimlerden biri.

Farklı dilleri konuşan iki kişi İngilizce ile iletişim kurmakta, çok uluslu şirketlerin yarısının günlük konuşma dili İngilizce. Ve tabi bilgisayar ve internet kullanıcısı iseniz İngilizce bildiğinizde önünüzde çok daha geniş bir dünya açılmakta. Tüm bunların ötesinde insan kaynakları uzmanları İngilizce yeterlilikleri yüksek kişilerin daha yüksek maaşla iş bulabildiklerini söylemekteler.

Bu durum büyük bir iş kolunun doğmasına neden oldu. İngilizce dil eğitimi. Birçok kurs ve program bu amaçla hizmet vermekte, paket programlar sunmakta. İçlerinde “5 derste İngilizce” veya “10 günde İngilizce” gibi ilanlara rastlamak mümkün. Bu gerçekçi mi?

Çocukların anadili seviyesinde İngilizce becerisine sahip olması için 4-7 yıl arasında İngilizceye adanmış bir eğitim almaları gerekmekte. Dil öğrenmek, bir dillin tüm alanlarında tamamı ile beceri edinmek özveri ve emek isteyen, sabır gerektiren zorlu bir süreç. Özelliklede bu dil sizin anadiliniz değilse. Bebeklerin ana dilinde konuşmaya başlaması, iki yaş civarında, gramer olarak tam cümleler kurması ise üç yaşından sonra gerçekleşir. Anadilimizde okuma yazmayı öğrenmemiz ise 6-7 yaşlarında gerçekleşmekte. Kısaca ana dilinizi öğrenmeniz için bile yaşamınızın ilk yedi yılını vermeniz gerekiyor. Bu durum gözünüzü korkutmasın, yabancı dilli aşılamayacak bir engel olarak görmenize neden olmasın. Eğitim bilimi çok gelişti ve öğretim yöntemlerinde çok yol alındı. Tabi yedi yıllık bir işi 10 güne indirecek kadar da değil 🙂

Peki, nasıl ve ne süreli bir eğitime ihtiyacınız var? Bunu belirleyecek olan ne amaçla ve ne seviyede yabancı dile ihtiyacınız olduğu.  Ayrıca yaşınız, eğitiminiz belirleyici faktörler arasında. Sizi hedefe yaklaştıracak bir sonraki adım sizin için uygun olan eğitimi almak, daha da önemlisi İngilizce okumanız, konuşmanı, yazmanınız, kısaca dili yaşamak.

And then you are really really speak English.

Reklamlar