Stresle başa çıkmanı birçok yolu var; müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, çikolata yemek bunlardan bir kaçı. En etki olanı ne öğrenmek ister misiniz? Sadece altı dakika okumak stresi %68 oranında azaltıyor.

.

Psikologlara göre insan beyni okurken yoğunlaşmak zorunda ve edebi dünyanın içine girerek dünyadan uzaklaşmak kaslardaki ve kalpteki gerginliği azaltıyor.

.

Araştırma 2009 yılında Mindlab International’ın danışmanlığında Sussex üniversitesinde yapılmış. Araştırmaya katılan gönüllülerin bir dizi etkinliğin öncesinde ve sonrasında stres seviyeleri ve kalp atışları ölçülüyor.

Katılımcılar önce stres seviyeleri ve kalp atışları artıran çeşitli test ve eksersizler yapıyorlar, sonrasında da geleneksel rahatlama yöntemleri uyguluyor.

Okuma, stresi %68 oranla azaltması ile en etkili yöntem. Deneklerin sadece altı dakika okuması kalp atışlarını azalmasına, kaslardaki gerginliğin azalmasına sağlıyor. Hatta deneklerin stres seviyeleri başlangıcın altına düşüyor.

Diğer rahatlama yöntemlerinden bir kaçının oranlarına bakalım:

Müzik dinlemek %61,
Bir fincan kahve veya çay içmek %54,
Yürüyüşe çıkmak %42
Video oyunları %21

Araştırmayı yürüten bilişsel nöro-psikolog Dr David Lewis, bir kitabın içinde kendini kaybetmek en güçlü rahatlama yöntemi olduğunu söylüyor. Şöyle devam ediyor: “Açıkça üzücüdür ki belirsiz ekonomi çağında hepimiz tam bir kaçışın özlemi içindeyiz. Ne tür bir kitap okuduğunuzun önemi yok, okuyarak, yazarın baskın hayal dünyasında kaybolarak gündelik endişe ve stresten uzaklaşabilirsiniz.”

Hemen not düşelim araştırmayı yaptıran bir İngiliz çikolata şirketi – Galaxy choocalate. Şirket elde edilen sonuç doğrultusunda bir kampanya yapmış. Kampanyanın hedefi altı ayık bir süre içinde bir milyon kitap dağıtmak.

Reklamlar