.

Anne-babalar, çocuklarını okudukları kitabı veya okulda nasıl bir gün geçirdiklerini tartışarak destekleyebilirler.

.

Çocukların Türkçelerinin geliştirmeye tutkulu bir şekilde bağlıyım. Çünkü okuma hayat boyu bize eşlik edecek bir zevk olmanın ötesinde öğrenmenin anahtarı. Güzel Türkçe yazılı bilginin işlenme süreci günlük yaşantımızın temeli, çocukların kendi potansiyellerini keşfetmelerinin anahtarı. Sosyal bilimlerin dışında, Matematik ve Fen alanında öğrendiklerimizi paylaşmanın tek yolu, ifade edemiyorsak onları başkaları ile paylaşamıyorsak öğrenmenin ne anlamı var.

Okuryazarlık okuma, yazma, konuş ve dinleme becerilerinin birleşimi. Öğrenmenin dört bileşen birbirinden ayrılmaksızın bir bütün olarak, her bir bileşeni dikkate alarak dil gelişmeleri desteklenmeli.

İşte günlük rutininiz içinde çocuklarınızın Türkçelerini geliştirmelerine yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz birkaç öneri:

  • Çocuklarınız ile sıradan gündelik konularda, ilgi alanları, okul günleri vb, sohbet etmek. Bu deneyim onlara konuşma ve dinleme alanlarında düzenli olarak deneyim edinmelerine yardımcı olur.
  • Çocuklarınızı, basit de olalar kendi kelimeleri ile kendilerini ifade etmeleri için onları yüreklendirin, bu onlara cümlelerine sözlü olarak şekil vermelerine yardımcı olacak ve fikirlerini sözel olarak ifade etme konusunda güven kazanmalarına sağlayacaktır.
  •  Çocuklar ayrıca yetişkinler ile birebir sohbet ederken, film veya müzik dinlerken konuşulan dili dinler, soru sorarak kelime hazinelerini çoğaltır ve anlama becerini geliştirirler.
  • Çocuklar erken çocukluk döneminden itibaren kendilerine kitap okunmasından hoşlanırlar. Yazıları okumak için çok küçük olsalar da, resimlere bakmak, sayfaları çevirmek, tonlamanızda ki değişiklikleri dinmek onlara konuşmaları metinin diğer bölümlerinden ayırmaya yardımcı olur.
  • Çocuğunuz okumaya başladığında ise onunla metnin diğer öğeleri, konu ve karakterler gibi, üzerinde tartışa bilirsiniz.
  • Çocuklar zihinsel olarak yazmaya hazır olmadan önce de yazmak için gerekli olan ince motor becerilerini geliştirmeye başlaya bilirler: sulu boya fırçası ve makas kullanmak, hamur yoğurmak , pastel boyalar ile daireler, çizgiler ve diğer şekiller çizmek onların kalemle yazmaya hazır olmalarını sağlayacaktır.
  •  Çocukları herhangi bir nesne kullanarak veya herhangi bir kılığa girip kendi hikâyelerini oynamaları, sonrasında bunu yazmaları hikâyeyi özümsemelerini ve yazılarına yaratıcılık katmalarını sağlayacaktır.
Reklamlar