Bebekler dünyaya geldiklerinde onlara hayat boyu gerekli olan beyin hücrelerine sahipler. Ancak hücreleri arasında bağ kurulması gerekmekte.   Zekanın gelişimi kurulan bağlar ile mümkün ve doğal olarak öğrenmenin anahtarı da onlar.

Evet, beyinin yapabilecekleri belirleyen bu bağlar büyük bir bölümü doğumdan üçüncü yaşa kadar gelişmekte. Bu ise dokunma, görme, koklama, tatma ve işitme duyularının kullanarak yapacağı etkinlikler bu bağların kurulmasını sağlamakla mümkün. Çocukların olabildiğince çok beş duyusunu da kullanabileceği etkinlikler içinde olması gerekmekte.

Okumak, görme, ses ve dokunma duyularını aynı anda harekete geçirdiğinden beyin gelişimine yardım en önemli etkinlik.  İşte size çocuğunuza doğumdan itibaren kitap okumanız için iyi bir sebep daha.

Okuma ve şarkı söyleme fiziksel ve duygusal bağlar geliştirmesine yardımcı olur. Okurken bebeği kucaklamak ve ona sarılmak rahatlık duygusu verir.

Bebekler dili duyarak öğrenirler ve duymaya ise anne karnında, hamileliğin yedinci ayında başlarlar. Dinlenme saatlerinde şarkı, hikâye ve ninnileri onlarla paylaşmak, eğlendirici ve dil ve yazı becerilerini gelişmesine yardımcıdır. Doğumdan itibaren bebekler parlak ve gösterişli resimleri olan kitaplara bakmayı severler. Bebeler ne kadar erken kitaplar ile tanışır ise hayata o kadar avantajlı başlarlar.

Bebeklerimize nasıl kitap okuyacağınız dair birkaç küçük öneri:

  • Evinizin her yerinde kitaplar olsun, raflarda, sepete, oyuncak kutusunda.
  • Bebeğiniz sizin sesiniz dinlemekten her zaman büyük zevk duyar, bunun için ona her şeyi okuyabilirsiniz.
  • Bebeğin kolaylıkla tutabileceği küçük, kalın sayfalı kitapları tercih edebilrisiniz.
  • Bebeğinizin kitaba dokunmasına, dokusunu hissetmesine yardımcı olun.
  • Okurken sesinizde değiştirin, okuduğunuz kelimelerle ilgili şakalar yapın.
  • Onunla resimler hakkında konuşun, ona kendi hikâyenizi anlatın.
  • Bebeğin dikkatini metne vermesi için şarkı söyleyin,
  • Sayfaları çevirirken “ce oyunu” oynayın.
Reklamlar