Okuma becerisi çocukların okul ve iş yaşamlarında başarılı olabilmelerinde anahtar role sahip. Okuma çocuklar için yepyeni dünyaların kapıların açan eğlenceli bir o kadarda yaratıcı bir etkinlik. Bunun da ötesinde okuma ve yazma iletişim kurmamızı sağlayan en önemli araç.

Tüm bunları küçük büyük hepimiz biliyoruz. Ülkemizin 2009 OICD tarafından yapılan PISA (dünya genelinde 15 yaş gençlere eğitim sistemlerini değerlendirme amacı ile uygulanan ölçme aracı) sonuçlarına baktığımızda da 2000 göre matematik, Dil ve Fen puanlarında artış olduğu gözlenmekte. Bunun dışında okuma alışkanlıkları ile ilgili sorulara baktığımızda da gençlerimizin büyük bölümünün en gözde boş zaman etkinliği kitap okumak. Büyük çoğunluğu günde en az yarım saat kitap okuyorlar, hediye olarak kitap almaktan hoşlandıklarını bildirmişler. Haftada bir kez kütüphaneye gidenlerin oranı da oldukça yüksek. 15 yaş gençlere göre kitap okuma zaman kaybı değil.

Bunları okuyunca kendime şu soruları soramadan edemiyorum: Neden ülkemizdeki kitap satışlarımız hala bu kadar düşük? Yıllık kişi başına düşen kitap sayısı neden bu kadar az? Neden kütüphanelerimiz bu kadar boş? Bir başka nokta ise kitap değiş tokuşuna olumlu bakan gençlerin oranı bizde OICD ortalamasının üzerinde. Buna rağmen gençlerin PISA da verdikleri cevaplar ile okunan kitap sayısı arasında gözle görülür bir uyuşmazlık olduğu gerçek.

Çocuklarımıza okumanın ne kadar faydalı olduğun öğretmişiz.  Diğer bir değişle bilgiye sahipler ama alışkanlık ve beceri geliştirememişler.

Ne yapacağız?

Anne babalar çocukların sadece okuma becerilerinin gelişmesinde değil aynı zamanda okuma zevki kazanmalarında kritik rol oynarlar. işte ebeveynler olarak yapabileceklerimiz:

®    Belirli zamanlarda evinizdeki televizyonu kapatın. Ailenizin televizyon izleme zamanını sınırlayın.

®    Örnek olarak öğretin. Eğer sizin kitaplarınız varsa, gazete dergi evinizde bulunuyorsa çocuklarınızda okumanın değerli bir etkinlik olduğunu öğrenecektir. Model alarak öğrenmeyi asla hafife almayın.

®    Onlarla birlikte okuyun. Çocuğunuzla birlikte okumak harika bir etkinliktir. Sadece çocuğunuza okumanın sizin için ne kadar önemli olduğunu göstermiş olmazsınız. Bunun da ötesinde birlikte kitaplar hakkında konuşma şansı yakalarsınız, bu başka konularda karşılıklı konuşmanın da yolunu açar. Kitaplar çocuk ve ebeveyn arasındaki iletişimim açılmasını sağlar.

®    Yerel kütüphaneyi kullanın. Gündemdeki konular, ailenizin ilgi alanları veya çocukların yaşamları hakkında kitaplar ödünç alın ve birlikte okuyun. Örneğin eğer dişçiye gidecekseniz bununla ilgili bir kitap alın. Deniz kıyısında tatil geçirecekseniz, kıyı yaşamı ile ilgili kitaplar edinin. Çocuğunuz ejderhaları takıntı haline getirdi ise kütüphanecinize bu konuda kitaplar sorun.

®    Onlarla birlikte okuma-yazma etkinlikleri yapın. Bebeklikten ergenliğe kadar okumayı çocuğunuzun yaşamın bir parçası haline getirmenin daha birçok yolu var. bunları uygularken okumanın bir mecburiyet değil bir yaşam biçimi olduğunu unutmayın ve onun eğlendirici yönlerine odaklanın.

Reklamlar