İyi okuma alışkanlığının anahtarı kitap sevgisidir. Onun ise yolu çocuklukta edinilen hoş deneyimlerdir. Anne-baba ile okuyarak geçen zaman, kaliteli çocuk kitapları bunu sağlamanın yollarından birkaçı.

Kitap satıcıları öncelikle çocukların kitap okumalarını sağlayacak öncelikli kişilerdir. Ana-babaların isteklerini ve ihtiyaçlarını dinleyerek ve çocukların ilgilerini konulardaki kitapları önce çıkararak ilgilerinin sürekliliğini temin edebilirler.

Yeni okumaya başlayacak çocukların ilgisini çekebilecek çok sayıda kitap var. Tabi ki Hem anne babaların tatmin edece hem de çocukların okumaktan zevk alacakları kitaplar: Örneğin bir roman kahramanı hem 24 saat dünyayı kurtarıp,  hem de odasını toplu tutabiliyor. Satıcılara ve kütüphanecilere bunların çocuklara ulaşması için büyük görev düşüyor.

parent and children reading-3Çocuğunuz kitap ile ilgilenmiyor ve okumuyor ise, endişeye kapılmayı,  ona suçlayıcı sözler söylemeyin. Bu tür davranışlar onu kitaplardan daha fazla uzaklaşmasına neden olacaktır. Hangi yaşta olurlarsa olsunlar onlarla bir kitabı paylaşmak muhteşem deneyim. Tabi ki sizin okuduğunuzu görmek ve dinlemek onlar için inanılmaz şekilde faydalı olacaktır. Okumaya olan ilgi ve coşkunuz ona geçecek ve kitaplara merak ve sevgi duymasını sağlayacaktır.

Okul öncesi dönemde harflere karşı ilgilenmiyor, resimli kartlara veya pahalı okuma yazma alıştırma kitaplarına ilgi duymuyorlar ise onları zorlamamalı, çocuk olmalarına izin vermeliyiz. Hazır oldukların da gelişimlerini tamamladıklarında okuma yazmayı öğreneceklerdir.

Çoğu zaman erken dönemlerde çocuklarımıza okuma- yazmaya yönelik alıştırma kitapları almaya hevesli oluruz. Böylece onları daha kolay okuma-yazma öğreneceklerine,  ilkokula hazır olacaklarına inanırız. Buna çok da gerek yoktur. Erken dönende okuma-yazma öğrenmede üç anahtardan söz edebiliriz: tekrar, ritm ve kafiye. Bu onların harfleri ve sesleri tanımalarında yeterli olacaktır. Günlük yaşamımız yazı ile çevriliyiz,  okuyacak birçok şey var. Bunlara dikkat çekip bu işi oyun haline getirebilirsiniz.

Onlarla her gün üç ya da daha fazla kitap okuya bilirsiniz. Bunlardan biri onun seçtiği,  belki de daha önce defalarca okuduğunuz bir kitap olabilir. Okumaya yeni başlayanlar için yazılmış her sayfasında bir iki kelime veya cümleciğin olduğu hikâye kitabı,  güçlü resimlerle bezeli kurgusal olmayan kitap veya bilim kitabı da seçebilirsiniz. Eğer siz veya çocuğunu çok yorgun veya hasta iseniz okumaya kendinizi zorlamayın. Okuma saatlerinizin neşeli,  rahat, eğlenceli ve çocuğunuz için ilgi çekici olmalı

reading_01Çok küçük çocuklar kitapları çekiştirmekten, onlara dokunmaktan, onlarla sesler çıkarmaktan büyük zevk duyarlar, böylece okuma eylemine bir parçası olur ve kitabı dokunma, görme ve duyma duyuları ile hissetmiş, yaşamış olurlar. Ayrıca küçük çocuklar kendilerine özel okuma köşeleri olmasından hoşlarına gidecektir. Battaniyeden yapılmış küçük bir çadır,  renkli yumurta kutuları ile çevrelenmiş bir köşe bu işi görebilir.

Okumanın getirileri ömür boyu devam eder. Okuyarak öğrenemeyeceğimiz şey yok. Ebeveyn, kardeşler, büyükbaba ve büyükanne, bakıcı veya öğretmeninden gelmiş hediye bir kitap onlara hayat boyu öğrenmenin kapısını açacaktır.

Unutmayın korsan hazinelerinde bulabileceğinizden çok daha fazla hazine  kitapların içinde saklı ♥

Reklamlar