Bilinmeyen bir zamanda, evrenin bilinmeyen bir köşesinde hayatın anlamını çözebilmek için hiper bilgisayar yapıldı. Derin Düşünce adını verdikleri bu bilgisayar o güne kadar yapılmış evrendeki en akıllı bilgisayardı. Öyle ki evrenin ikinci en akıllısı olduğunu eninde sonunda ondan daha akıllısı yapılacağını biliyordu.

1156Hayat evren ve her şeye dair nihai sorunun cevabını analiz etmeye başlar. Tüm verilerin analizi yedi buçuk milyon yıl olarak belirler. Yirmi beş bin nesil sonra, hayat evren ve her şey hakkındaki nihai sorunu cevabını ilk duyanlar olmak için bilgisayarın etrafına toplanırlar.

Derin Düşüncenin cevabı “42” di. Sadece 42. Verileri özenle analiz etmişti, sonucu dikkatlice kontrolde etmişti. Ne var ki cevap bekleyenler için bir hayal kırıklığıydı. Programcılara şöyle dedi: “…sorun sizin tam olarak ne sorduğunuzu bilmemiş olmanız.” Programcılar bunun  üzerine ondan nihai cevabın sorusunu bulmasını istedi. Derin Düşüncenin  bunu yapması olanaksızdı. Bu ondan sonra gelecek bilgisayarın yapabileceği bir işti.

“Benim en basit işlem parametrelerini bile hesaplamaya laik olmadığım bir bilgisayar- ancak onu sizin için ben tasarlayacağım. Nihai cevabın sorusunu hesaplayacak bir bilgisayar, bu bilgisayar öylesine sonsuz ve ince karmaşıklıkta ki işlem matrisinin bir kısmını bizzat organik yaşam oluşturacak ve siz de yeni biçimlere bürünmüş bilgisayarın on milyon yıllık programını yönlendirebilmek için onun içine gireceksiniz! Sizin için ona bir isimde vereceğim. Yerküre.*

42, hayatın anlamı

Bedenim giderek değişiyor, cildim eski diriliğini kaybetti, yüzümde kırışıklar belirmeye aşladı. Saçlarında aklar. Kollarım eskisi kadar diri ve canlı değil. Bedenim yeryüzündeki her şey gibi eskiyor. Zihnim ve ruhum ise olgunlaşıyor, hayat evren ve her şeye dair nihai soruya ve cevabına çok daha yakınım.

Haziranda yerküredeki yaşamın 42. Yılını tamamlamış olacak. Hayat evren ve her şeye dair nihai soruyu ve cevabını belki o gün geldiğinde çözer ve sizler ile paylaşabilirim. Ne var ki cevaplarını bulsak da kimselerle paylaşamayacağımız sorular var. Yerküredeki yaşamımız sona erdiğinde bize ne olacak sorusu bunlardan biri. Evrenin en büyük sırrını çözdüğümüz de ise bunu kimseler ile paylaşamıyoruz. Tıp ki bizden öncekiler gibi..

*Otostopcunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams.

Reklamlar