the snow merchantSoğuk kış günleri geride kaldı, Nisan ayı güneşin gülen yüzünü ortaya çıkardı. Çocukların bayramını kutlarcasına gökyüzünde ışıldıyor. Benim ise sizlere güzel bir kış masalından bahsetmek istiyorum: Kar Taciri.  Okuduğum en heyecan verici ve eğlenceli masallardan birisi. Hayal gücü ve yaratıcılığı ile okurunu büyülüyor. Kısaca özetlemek gerekirse incelikle yazılmış, inanılmaz derecede yaratıcı; simya, aile, arkadaşlık ve kar üzerine bir hikâye.

Kitabı İthaki Yayınları çıkarmış, Tomislav Tomic’ın resimleri ile ilginç karakterleri hayat bulmuş. 9 yaş üzeri çocuklara önere bileceğim mükemmel bir eser. Onların yaratıcılıklarını harekete geçirecek ve neşeli haykırışlarına neden olacak.  Sihirli ve etkileyici maceranın her sayfasından zevk alacaklar. Kitap ayrıca çocuklara ile karın oluşumu ve simya hakkında tartışma fırsatı verecek.

Sam Gayton, bizleri kışların uzun, dondurucu rüzgârının insanın ısırdığı, kasvetli bir mevsim olduğu, sihir ve maceranın olmadığı zamana, karın icat edilmesinin öncesine ne götürüyor. Tabi ki sizler karın icat edildiğini biliyorsunuz 🙂 öyle değil mi?

Lettie Peppercorn, Albion kıyısında direklerin üzerinde yükselen bir handa yaşamaktadır. Bir güvercin ve rüzgârdan başka arkadaşı yoktur. Günleri hana gelen misafirlere hizmet ederek, geceleri ise uzun zaman önce ortadan kaybolan annesinin hayalini kurarak geçmektedir. Ve bir kış gecesi olağan üstü bir şey olur.

Bir kar taciri hana gelir. Yaşlı adam gelmiş geçmiş en büyük simyacı olduğun idea etmektedir. Lettie’in daha önce hiç görmediği maun ağacından yapılmış, kurşun kilitleri olan bir bavulunda en son icadını taşımaktadır. “Kar” adındaki bu icat Lettie hayatını ve dünyayı sonsuza kadar değiştirecektir. Siz de Lettie’ın yolculuğuna katılarak karı, aile ve arkadaşlığın gerçek anlamını keşfede bilirsiniz.

Kitabın yazarı Sam Gayton Güney Londra’da yaşıyor. 2009’da Bath Üniversitesinde çocuklar için yazmak mastır çalışmasını tamamlamış, Çocuk romanları ve oyunları yazmakta. Onun hakkında daha fazlasın öğrenmek için web sayfasını –http://www.samgayton.com/–  ziyaret edebilirsiniz. Kar Taciri ilk romanı. İkinci romanı “Lilliput” Mart 2013 de yayınlandı.  Umarım en kısa zamanda Türkçesini okuma fırsatını elde ederiz.

Reklamlar