.

kucuk-agacin-egitimi-forrest-carter
.
.
.
.
Orjinal isim: The Education Of Little Tree
Forrest Carter
Say Yayınları,
İstanbul, 2012, 7. Basım
.
.
.
.

Küçük Ağacın Eğitimi, kendini, yaşadığı çağı ve eğitim sistemini sorgulamak isteyen herkesin okumak isteyeceği, coşmak, sevmek, özgür olmak, hüzünlenmek isteyenlerin kitabı. 5 yaşında bir erkek çocuğu gelişimi anlatılmaktadır. Okur her sayfada küçük kahraman ile ayrımcılığın tuhaf tabiatını keşfedip, doğa ile uyum içinde yaşamayı öğrenir.

Büyük buhran yıllarıdır küçük çocuk anne babasının ölümü üzerine Çeroki büyük annesi ve yarı Çeroki olan dedesinin yanında Tennessee’nin Apalaş dağlarında yaşamaya başlar.  Artık onu Küçük Ağaç olarak çağırmaktadırlar.

Büyük babası ona avlanmayı, dağlarda hayata kalmayı, tabiata saygı duymayı ve ondan sadece ihtiyacın kadar olmayı geri kalanı doğanın kedini yenilemesi için kalanı bırakmasını öğretir.

Küçük Ağaç ile ayrıca beyaz adamın acımasız iş yapma şeklini, vergi toplayıcılarını ve dedesinin onları nükteli ve şen tabiatı ile nasıl başından savdığını da şahit olur. Büyük anne küçük ağaca okuma zevkini ve eğitimini verir. Küçük ağacın beyaz okula gitmesi için evinden alındığında da toplum ile kaynaştırma adına yerli çocukların nasıl cezalandırıldığını, Küçük Ağacın bakış acısından beyazların dünyası ile yerlilerin arasındaki farkı öğreniriz.

Kısaca çocukluk, manevi değerler, doğa ve tüm iyi şeyler üzerine olan kitap şehirde yaşayan çocukların belki hayal bile edemeyecekleri bir dünya çizmekte, bambaşka bir dünyanın kapılarını açmakta. Gelişim ve büyüme adına dünyaya yaptıklarımızı gözden geçirmemizi sağlamakta.

Carter öyküyü zarif ve yalın bir anlatım ile okuruna sunmakta ayrıca anlatım inandırıcı ve ilgi çekici. Her bölümde ayrı bir öykü anlatılmakla birlikte kitap bütünlüğünü korumaktadır. Ana karakterler ve önemli yan karakterler zengin bir şekilde tanımlanmakta.  Bu da okurda bu kişiler ile tanışma ve onlardan bir şeyler öğrenme isteği uyandırmakta.

 

Gerçek adı Asa Earl Carter olan Forrest Carter  1925-1979  yılları arasında Anniston, Alabama’da yaşadı. Politik konuşma metni yazarı ve yazardır. En bilinen ve en çok satan ödüllü romanı “Küçük Ağacın Eğitimi” ile bilinir. 1973 yılında yayınlanan Wester romanı Kanunsuz: Josey Wales, (The Rebel Outlaw: Josey Wales,) 1976 da Clint Eastwood tarafından filme çekilmesi ardından The New York Times  yerli Forrest Carter’ın gerçekte güneyli Asa Earl Carter olduğunu ifşa etti. Ölümünde sonra 1991 yılın küçük ağacın eğitimi yeniden basıldığında özel yaşımı yeniden haber konusu olurken kitabı Times in en çok satan kitaplar listesine girdi ayrıca Amerikan kitap satıcıları (the American Booksellers) yılın en çok satan kitap ödülünü aldı. Carter’ın Türkçe yayınlanan diğer kitapları “Dağlardan Sorun Beni” ve “Kader Dönemeci – Öç Günlüğü” dür.

Kitap üzerine yazılan tüm iyi şeylerin ardından yazarı hakkında yazılanları okuduğunuzda belki de kafanız karışacak ve Küçük Ağaç ile ilgili fikirlerinizi gözden geçirmek isteyeceksiniz.  Her şeyden önce Forrest Carter’in Twain gibi usta bir masalcı olduğunu unutmamak gerek. Forrest Carter kariyerine politikacıların konuşmalarını hazırlayarak başladı. Ku Klux Klan örgütünün aktif üyesi, George Wallace’ın tepki toplayan “segregation now, segregation tomorrow, segregation forever” sözlerinin de yazarı aynı zamanda. Ayrıca idea ettiği gibi Çeroki kanı taşımadığı da söylenmekte. Kitapta bahsedilen Çeroki geleneklerinin tamamen gerçeği yansıtmadığı da bir başka görüş.  Her şeyden önce bu bir kurgu romanı, gerçek olmayanın keşfi illüzyonu yok eder ve her türlü sanat eserlerinde illüzyon her şeydir.

Bunları okuduktan sonra insan nasıl oluyor da şeytani bir adamdan böylesine naif bir öykü çıkabilmiş diye kendi kedine sormadan edemiyor. Belki de tüm yaşadıklarından ders almış. Adını pek fazla düşünmeden sadece hikâyeden zevk almak ve sadece anlattıklarını dinlemek daha doğru olacak. Tıpkı Yahudi karşıtı ırkçı görüşleri karşın da Wagner’in müziğinden zevkle dinlemediğimiz gibi. Ölümün üzerinden geçen 130 yılın ardından Wagner görüşlerinden çok müziği ile anılmakta.

 

 

Reklamlar