ZesraY

.

Anne-babalar, çocuklarını okudukları kitabı veya okulda nasıl bir gün geçirdiklerini tartışarak destekleyebilirler.

.

Çocukların Türkçelerinin geliştirmeye tutkulu bir şekilde bağlıyım. Çünkü okuma hayat boyu bize eşlik edecek bir zevk olmanın ötesinde öğrenmenin anahtarı. Güzel Türkçe yazılı bilginin işlenme süreci günlük yaşantımızın temeli, çocukların kendi potansiyellerini keşfetmelerinin anahtarı. Sosyal bilimlerin dışında, Matematik ve Fen alanında öğrendiklerimizi paylaşmanın tek yolu, ifade edemiyorsak onları başkaları ile paylaşamıyorsak öğrenmenin ne anlamı var.

Okuryazarlık okuma, yazma, konuş ve dinleme becerilerinin birleşimi. Öğrenmenin dört bileşen birbirinden ayrılmaksızın bir bütün olarak, her bir bileşeni dikkate alarak dil gelişmeleri desteklenmeli.

İşte günlük rutininiz içinde çocuklarınızın Türkçelerini geliştirmelerine yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz birkaç öneri:

  • Çocuklarınız ile sıradan gündelik konularda, ilgi alanları, okul günleri vb, sohbet etmek. Bu deneyim onlara konuşma ve dinleme alanlarında düzenli olarak deneyim edinmelerine yardımcı olur.
  • Çocuklarınızı, basit de olalar kendi kelimeleri ile kendilerini ifade etmeleri için onları yüreklendirin, bu onlara cümlelerine sözlü olarak şekil…

View original post 148 kelime daha

Reklamlar