Plastik Sorunu

Günümüzde plastikleri her şeyin içinde bulabiliriz: Gıda ve temizlik ürünlerinizin paketlerinde varlar. Arabanız, telefonunuz ve bilgisayarınız ondan yapılmış. Belkide onu her gün sakızınız ile çiğnemektesiniz. Bir çok plastiğin geridöştürlebilirliği öne çıkartılmaya çalışılırken aslında onlar downcycled. Yani kutusu bir başka süt kutusuna dönüştürülmez, ondan düşük kaliteli dönştürülebilir plastik eldivene yapılır.

Plastik problemimiz ne kadar büyük? 2009 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde 30 milyon ton çöp üretildi, sadece %7si  geridönüştürüldü. Platik atıklar kumsal, nehir, okyanusları doldurmakta ve yok edici sorunlara neden olmakta tıpkı Büyük Okyanus Çöp Adaları gibi. Okyanus akıntıları atılan çöplerin belli noktalarda birikmesine, yamalar meydana getirmesine neden olmakta.

garbage-in-ocean

Atacağımız küçük adımlar daha az plastik atık oluşturmamıza yardımcı olabilir. Yaptığınız ya  da yapacak olduğunuz on altı küçük önerim var:

1. Pipete hayır deyim
Plastik atıkları azaltmanın en kolay yollarından biri plastik pipet kullanmayı reddetmek. Sipariş verirken pipete ihtiyacınız olmadığını açıkça belirtin. Özellikle al-götür siparişleriniz de paketinize konmadığından emin olun. Pipet kullanmanın rahatlığından vazgeçmeye anlam veremiyorsanız. O zaman tekrar kullanıla bilen veya cam olanları tercih edin. Gittiğiniz restoranda size getirdiğinizin yerine plastik olanı vermeleri pek olası değildir 🙂

2. Tekrar kullanılabilir torbalar
Dünyada her dakika 1 milyon plastik torba kullanılmakta ve tek bir plastik torbanın yok olması  1000 sene sürmekte. Zaten tekrar kullanılabilir torbalar ile alışverişe gidiyorsanız doğru yoldasınız demektir, hala plastik torba kullanıyorsanız bunu değişimin zamanı gelmiştir. Büyük anne ve babalarımızın kullandığı alışveriş filelerini tekrar hayatımıza katabiliriz. Böylece çocukluğumuzun güzel anıları yaşatırken daha az plastik tüketmiş oluruz. Tabi bu torbaların plastikten üretilenleri yerine pamuktan üretilenleri tercih edelim 🙂

3. Çiklet çiğnemeyi bırakın
Bu da edenlerden çıktı demeyin. Çikletlerde aslında doğal lastiktik, ne var ki bilim adamları üretikleri sentetik lastik -Polietilen ve Polivinil asetat- bir çok çiklette doğal olanın yerini almaktadır. Çiklet çiğnerken sadece plastik çiğnemekle kalmıyoruz ayını zamanda toksik plastik çiğniyoruz. Polivinil asetat  vinil asetatdan üretilmektedir, ki bu kimyasalın laboratuvar farelerinde tümör oluşumuna neden olduğu tespit edilmiştir. Çikletin geridönüştürülebiliri üretilene kadar çiğnemeyi bırakmak en iyisi. Ya da doğla olanı, sakızı tercik etmek.

4. Kutularda alın, şişede değil
Çamaşır ve bulaşık deterjanlarının plastik şişede satılanları yerine kutuda satılanları tercih edin. Karton kutular plastik şişelere göre çok daha kolay geridönüştürülebilmekte ve onlardan çok daha fazla geridönüşümlü ürün yapılabilmektedir.

plastic-beach

5. Büyük teneke kutular
Kimi gıdaları,  pirinç,  bulgur, makarna gibi,  satın alırken kilo ile almayı tercih ederiz. Bu ürünleri alırken tekrar kullanılabilen torba veya kutu tercihi edelim. Bu uygulana hem bizim hem de alış veriş yaptığımız dükkanı paradan ve gereksiz paketlemeden tasarruf etmesini sağlayacaktır.

6. Kutuları tekrar kulanın
Çok farlı türde hazır gıdalar da satın almaktayız, salça, fıstık ezmesi, farklı soslar ve konserveler. Kavanozlu olanları tercih eder  ve onları atmak veya geridönüşüme vermek yerine yiyeceklerimizi saklamak için kullanabiliriz. Hata ,açık  kuru gıda alırken eski kutularına tekrar doldutarak satın alabiliriz.

7. Tekrar kullanılabilir şişe ve kaplar
Su şişeleri yılda 1.5 milyon ton plastik atık üretmekte ve bu iş için 47milyon gallon petrolden kullanılmakta. Bu kadar petrol ile neler yapılır hayal edebiliyormusunuz. En basitinden şişenizi tekrar doldurarak bir kısmının çöplüklerden veya okyanuslardan sonlanmasını önleyebilirsiniz. O kadarla kalmayalım ve kahve alırken kendi bardağımızı götürelim. Bize özgü,  piyasada çok farklı çeşit ve modelde harika termos bardaklar bulmak mümkün. Bizim kullandığımız kahve bardağı fikri çevbedici değil mi? Sadece Amerika’daki bir  ofis çalışanın senede 500 plastik bardak kullandığımı biliyor muydunuz?… Bence bu çok iyimser bir rakam.

8. Kendi kutunuz ile gidin
Hazır yemek alırken veya restoranda ısmarladığınız ürünlerden kalanları eve getirirken evden taşıma için uygun bir kap götürün. Yemeğinizi ısmarlarken onu kendi kabınıza koyup koyamayacaklarını sorun, bir çok işletme bunu sorun etmeyecektir.

9. Kibrit kullanın
Mum, kamp ateşi veya ocak yakarken kulan-at plastik çakmaklar yerine kibrit kullanın. Bu ucuz plastik ürünler uzun yıllar yok olmadan doğada kalmakta. Daha da kötüsü  kuşlar tarafından yutulmakta, ve ölümüne neden olmakta.

ducks_0

10. Donmuş ürün reyonunu pas geçin
Donmuş yiyecekler hem kolaylık hem de çok fazla plastik ambalaj demek, çevre dostu karton ambalajda da olsan, kutula hava almasını önleyen ince plastik ile kaplı. Donmuş yiyeceklerin rahatlığından vaz geçmek çok da kolay olmayacaktır elbete ama çok daha az işlenmiş gıdalar ile beslenmek sizi plastik atıklardan uzak tutmanın yanında kimyasallardan da uzak tutacaktır.

11. Plastik kap kullanmayın
Tek kullanımlık plastik çatal bıçak ve kaşıklar ile vedalaşın. İşe öğle yemeğinizi götürürken kendi metal çatal kaşınızı yanınıza almayı unutmayın. En sevdiğiniz restoran plastik çatal kaşık ile servis yapıyor olabilir, o zaman kendi setinizi yanınızda bulundurun.

12. Tekrar kullanılabilir kutuları geri götürün
Manavdan çilek, kokteyl domates, böğürtlen vb ürünler alıyorken daha önce alıp kullandığını kutuyu geri getirin ve tekrar doldurtun. Hatta manavınıza fazla olanları tekrar alıp kullanmak isteyip istemediğini sorun.

13. Kumaş bebek bezlerini tercih edin
Bebekli bir anne iseniz, “bez mı!?” derken gözlerinizin yuvalarından fırladığını görür gibiyim. Yine Amerika’dan rakamlar yılda 7,6 milyar hazır bebek bezi atılmakta. Bu sadece Amerikalı bebekler yılda 80 000 pound plastik, 200 000 ağaç kullanılıyor anlamına geliyor. Kumaş olana geçmek sadece bebeğinizin karbon atığını azaltmakla kalmaz aynı zamanda tasarruf etmenize yardımcı olur. En azından evde olduğunuz zamanlar bunu uygulayabiliriz.

14. Meyve suyu satın almayın
Şişelenmiş meyve suları yerine kedi taze sıkılmış meyve suyunuzu yapmak veya daha kolayı taze meyve yiyin. Bu sadece daha az plastik atık üretmenizi engellemez daha fazla vitamin ve antioksidan  ve daha az mısır şurubu almanızı sağlar.

15. Yeşil temizlik
Fayanslar, tuvaletler, camlar her biri için ayrı birer şişe temizleyiciye ihtiyacınız yok, kabartma tozu ve sirkenizin olması yeterli. Öyle ise kendi temizlik ürünlerinizi yaparak temizlik dolabınızda biraz yer açın, tasarruf edin ve toksinlerden kurtulun.

16. Yeşil Beslenme Çantaları
Eğer çocuğunuzun beslenme çantanız plastik atıklar ve sandviç torbaları ile dolu ise temizlemenin daha yeşil bir hale getirmenin zamanı gelmiştir. Sandviçini plastiğe sarmak yerine tekrar kullanabilen bir kutuya koyun. Tabi ki farklı sandviç aksesuarları kullanabilirsiniz. Ayrıca tek kullanımlık meyve,  yoğurt ve tatlı servisleri yerine taze meyve alabilir, büyük boy yoğurt ve pudingler alıp porsiyonluk kaplar ile beslenme çantasına koyabilirsiniz. Tabi çocuğunuzla birlikte kendinize de işe götürmek üzere paket öğle yemeğinizi hazırlayabilirsiniz.

Kaynak:

http://www.mnn.com/lifestyle/responsible-living/photos/16-simple-ways-to-reduce-plastic-waste/learn-more#ixzz3JrIv6eGS

Reklamlar