Hollanda’da araştırmacılar hayır işler ile uğraşanlar için faydalı bir sonuca ulaştı  🙂
Hayır kurumu yöneticileri ve kurucuları bunu kayda geçirmeliler. Potansiyel bağışçılarını bol yumurtalı kahvaltı sonrasında bulabilirler. Bağış kumbaralarını dolaştırmak için en uygun zaman bu. Neden mi? Çünkü yediklerimizin davranışlarımıza etkileri üzerine yapılan araştırma güne üç yumurtalı omlet ile başlamanın kişiyi daha hayırsever yaptığını göstermekte. Araştırmacılar çok uzun zamandır yumurtanın protein, temel amino asitler ve c vitamini dışında gün boyu gereksinim duyduğumuz tüm vitaminleri içinde barındırdığını bilmekteler. Hollanda Leiden Enstitüsündeki araştırmacılar yumurtayı oluşturan bileşenlerin, serotonin de dahil olmak üzere, beyin kimyasalları üzerine etkili olduğu, kadın ve erkelerin iki kat daha fazla bağışta bulunmalarını sağladığını keşfettiler.

Featured image

Araştırmaya göre, yüksek seviyedeki temel amino asitlerden olan Triptofan(TRP) yumurtada, balıkta ve sütte bulunmakta ve ruh halimiz, işbirliği ve  arkadaşlık gibi sosyal davranışlar ile ilişkilendirilmekte, ayrıca beyin kimyasallarından olan serotonin üretiminde anahtar rol üstlenmekte.  Düşük seviyede olmasının ise  sosyal izolasyon ve sinirliliğe yol açtığı tespit edildi.

Hollandalı araştırmacı takımı ilk olarak, balık, yumurta, soya ve süt gibi yiyeceklerin içerdiği bileşikleri neler olduğunu araştırdılar. Sonrasında ise serotonin içeren gıdaların bağışta bulumayı geliştirebileceğini gösten ilk araştırma yaptılar. Bu araştırmada 32 erkek ve kadın bir dizi test ve incelemeden geçirildi. Sonra da on altısına yüksek dozda (0.8 g) TRP, ki bu miktar üç yumurtadan alınana doz eşitti, verildi. Diğer on altı kişiye pilesibo tozu verildi. Tüm katılımcılara araştırmaya katılım bedeli olarak €10 ödendi ve bu miktarı bağışlamak ister misiniz diye soruldu. Cömertliklerini test etmek için bulundukları odaya daha önceden Unicef, Uluslararası Af Örgütü, Greenpeace ve WWF ait bağış kutuları konulmuştu. Bağışlar sayıldığında, TRP alanların, almayanlara göre iki katı bağışta bulunduğunu tespit edildi.

Şimdilik TRP’in etkisinin kesinlik kazanmamış olmasına karşın, kucaklaşma hormonu olarak da anılan, Oksitosin’in toplum yanlısı,  olumlu, davranışları geliştirmekte olduğu bilinmekte. Araştırmacılar Oksitosin ve serotonin beyinde bulundukları yerlerin yakınlığına işaret ederek Serotonin’in oksitosin seviyesine etkisi sayesinde kişi daha hayırsever davranışlar sergilemekte.

Frontiers in Psychology dergisinde yayınlanan bu araştırma  materyalist davranışların ne yediğimiz ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermekte. Londra  King’s Kolej’de Psychiatry, Psychology & Neuroscience dersleri veren Dr Adam Perkins bu araştırmanın hapishane gibi yerlerdeki diyetin düzenlenmesinde önemli rol oynayabileceğini söyledi ve ekledi TRP içeren gıdalar ile tutuklular arasında uyumun yakalanması sağlanabilir.

Yardım severler ayrıca şunu da unutmamalı, kolesterol içerdiğinden haftada üç veya dört yumurtada fazlasını yememeliler 🙂 Bu sağlıklı yaşam öğüdünü de bir kenara atabilirsiniz zira bilim insanları kandaki kolesterol seviyesini etkisi çok az. Dahası hücre zarını yapılanması,  yağ yakılması ve hormon üretimi için vücudun kolesterole ihtiyacı var.

 

*  ROGER DOBSON,  Sunday 01 February 2015, http://www.independent.co.uk/

Reklamlar