Çocuğumun anaokuluna her gittiğimde sadece oyun oynadıklarını görüyorum. Onun bir şeyler öğrenmesi gerekiyor. Hayatın zorluklarına hazır olmasını istiyorum. Sadece oyun oynayarak ne öğretebilir ki?

Çocuğunuzun anaokuluna her gittiğinizde sadece oyun oynadıklarını, hiç bir şey öğrenmediklerini gözlemliyor ve bundan endişe duyuyorsunuz. Kaygılanmayın, çünkü çocuklar oynayarak öğrenirler, hem de kavram alıştırmaları veya çizgi çalışmalarının onlara öğrettiğinden çok daha fazlasını.

Oyun oynarken kendilerini tamamen yaptıklarına verir, özgürce seçimler yaparlar,  kendi kendilerini yönlendirip motive ederler. Yaşlarına uygun olanda budur. Oyun gelişimlerinin en büyük destekçisidir. Araştırmalar çocuklar tarafından başlatılıp yönlendirilen ve öğretmenler tarafından desteklenen oyunların çocuklar için bir çok yönden yarar sağladığını göstermektedir. Çocuklar oynarken pek çok farklı önemli işle uğraşır, yeni edindikleri becerileri geliştirir ve uygularlar, pratik ederler, dilli kullanır, sıraya girer, arkadaş edinir ve içinde bulunduğu durumun zorunluluklarına göre duygu ve davranışlarını düzenlerler. İşte bu nedenlerden dolayı oyunun özellikle küçük çocukların günlük aktiviteleri içinde anahtar rolü varıdır.

Oyun çocukların öğrenme ve ilerideki akademik başarılarının temellerini oluşturur. Örneğin; çocuk tarafından başlatılan, yetişkin tarafından  gösterilip yönlendirilen oyununun  dil ve okuryazarlık becerilerinin gelişmesinde önemli rolü büyük. Çocuklar oyunlarının gidişatını ve içeriğini tespit ederken dillini kullanmak için pek çok fırsat yakalar, dinler ve konuşurlar.

Reklamlar